Prvýkrát v materskej škole?

ADAPTÁCIA

Dôležitý je nielen prvý deň, ale celkové navyknutie si na prostredie, denný režim, kolektív detí, pani učiteľky ako nové autority okrem rodičov atď. Jednoducho všetci rodičia chcú, aby sa deti v materskej škole cítili príjemne a tešili sa na každodenný pobyt v nej.

KAŽDÉ DIEŤA JE INÉ.

Zvládnite základy ešte pred škôlkou. Čím menej stresových situácií pre dieťa, tým lepšie. Samostatné obliekanie, umytie rúk, jedenie atď. – aspoň niektoré z týchto činností určite zvládnete aj pred nástupom do škôlky.

Ukazujte, že na materskú školu sa treba tešiť. Pred dieťaťom o materskej škole hovorte POZITÍVNE svojim známym, opakujte, aké rôzne nové hračky tam budú, ktorí kamaráti tam tiež budú chodiť, aké ihrisko tam majú a pod. Dieťa by malo cítiť, že materská škola je dobrá vec.

SPOKOJKNÝ RODIČ = SPOKOJNÉ DIEŤA

Lúčenie- skráťte čas lúčenia na minimum. Nelúčte sa dlhšie ako je nutné a najmä – mamky, neplačte. 🙂 Ani sa nepokúšajte nazerať cez okno, alebo počúvať na chodbe. Nemá to význam, len to môže vašim emóciám uškodiť. Na druhej strany, ani tajný útek rodiča z MŠ nie je dobrý nápad. Jednoducho – rýchlo sa rozlúčiť a odísť.

POZOR NA NEGATÍVNE PREJAVY- NESTRAŠTE DETI MATERSKOU ŠKOLOU

Počúvajte a zaujímajte sa. Pýtajte sa na deň v MŠ a na otázku "Ako si sa dnes mal?" neuspokojte sa s odpoveďou "Dobre" . Dieťa tak bude vedieť, že je pre vás dôležité aj vtedy, keď pri ňom nie ste.

AKO UĽAHČIŤ DIEŤAŤU VSTUP DO MŠ

Adaptačné obdobie, ktorým nové deti v MŠ prechádzajú, má u každého dieťaťa iný priebeh. Niekto sa premení na "slzavé údolie" a odmieta komunikovať s učiteľkou a ostatnými deťmi, iný sa rýchlo zorientuje a privykne si na nové veci.

Adaptácia je proces prispôsobovania sa a privykania si na nové skutočnosti. K adaptácii dochádza pri každej životnej zmene, každý z nás ale túto zmenu spracováva inak.

Keď dieťa ide prvýkrát do MŠ, zostáva samo v kolektíve detí s neznámou učiteľkou, je to preň veľká zmena. Preto je dôležité ho na túto skutočnosť pripraviť:

 • Chodievať s dieťaťom von v čase, keď sú vonku aj škôlkari. Nechajte ho, aby ich pozorovalo pri prechádzke alebo pri hrách na dvore.
 • Často mu rozprávajte o tom, čo detičky v škôlke robia, ako sa hrajú, papajú, spinkajú a vždy ho ubezpečte, že po škôlke zasa pôjde domov. Prípadne sa môžete okolo škôlky poprechádzať v čase, keď rodičia prichádzajú po svoje deti, aby vaše dieťa videlo, že rovnaké to bude, aj keď do škôlky pôjde ono. Vysvetlite mu, že škôlka je ríša len pre deti, kde rodičia nemajú čo hľadať.
 • Ak sa chystáte nastúpiť do práce, môžete svojho drobca zobrať na chvíľku k sebe do práce, aby mal predstavu, kde budete a čo budete robiť, kým bude v škôlke.
 • Ak sa vonku ( prípadne na pieskovisku ) stretávate s mamičkami rovnako starých detí, zistite si, či aj ony sa nechystajú dať dieťa do tej istej škôlky ako vy. Keď sa deti skamarátia, pôjde sa im do škôlky spolu ľahšie.
 • Nikdy dieťa škôlkou nestrašte. Slová typu: "Veď počkaj, v škôlke ťa naučia ..." alebo " Toto ti pani učiteľka v škôlke určite nedovolí..." sú absolútne neprípustné.
 • Pekné je, ak urobíte niektoré prípravy spolu s dieťaťom. Napríklad kúpiť nové papučky, hygienické potreby a podobne. Pripevnite v predsieni nový háčik – tak bude mať dieťa svoje vlastné miesto na odkladanie svojich vecí zo škôlky, presne ako ocko ( mama ) na svoju aktovku.
 • Trénujte odlúčenie. Ešte predtým, ako vaše dieťa nastúpi do škôlky, malo by zvládnuť zostať bez vás. Skúšajte to "nenápadne" – nechajte ho s kamarátmi v materskom centre, zaveďte ho k susedom a odskočte si nakúpiť. Príležitostné odlúčenie mu umožní získať istotu, že mu mama neutečie a vráti sa.
 • Zabráňte stresu navyše. Po vstupe dieťaťa do MŠ nezaťažujte dieťa ďalšími náročnými situáciami, napr. sťahovanie, narodenie súrodenca a pod.
Nebojte sa prvých dní

Pripravte sa na to, že aj keď vaše dieťa pôjde s nadšením do škôlky a dokonca sa už nebude vedieť dočkať dňa, kedy sa z neho stane "veľký škôlkar", predsa len môžu byť prvé dni plné plaču, v tom horšom prípade priam srdcervúcich nárekov a hysterických záchvatov. Nestrácajte trpezlivosť, adaptácia dieťaťa na MŠ vždy trvá minimálne 1 – 2 mesiace.

 • Najdôležitejšie pre prvé týždne je dopriať sebe i svojmu dieťaťu dostatok času. Je dobré, ak si vyčleníte cca 2 týždne, kedy môžete svojmu dieťaťu pomáhať pri adaptovaní sa na MŠ. Nezriedka sa stáva, že po pár dňoch, keď nadšenie z nového vyprchá, príde ešte jedna ťažká fáza pre dieťa a vtedy je dobre, ak mu ju môžete v pokoji pomôcť prekonať.
 • V našej MŠ uprednostňujeme tzv. postupnú adaptáciu, to znamená, že prvý týždeň chodia deti do škôlky len od 8. do 10. hod, na druhý týždeň od 8. do 12. hod a až na konci týždňa v škôlke aj spinkajú ( ak dieťa zvláda adaptáciu bez problémov, môže sa adaptácia skrátiť- podľa dohovoru s triednymi učiteľkami).
 • Vždy dajte dieťaťu do MŠ nejakú obľúbenú hračku, prípadne vec, ktorá mu vás bude pripomínať – môže to byť vaša šatka, prívesok z kľúčov, jednoducho niečo, pri čom by malo pocit, že kus mamy je stále s ním. Dieťa tak nadobudne pocit bezpečia a istoty.
 • V začiatkoch sa dohodnite so svojim dieťaťom, kedy sa vrátite, môžete mu na hodinách ukázať polohu oboch ručičiek alebo v presne stanovenom čase sa koná určitá činnosť a po nej vás môže dieťa očakávať ( napr. pred pobytom vonku, po zjedení obeda). Pokúste sa však tieto dohody dodržať.
 • Zaveďte rozlúčkový rituál. Lúčte sa krátko, bezbolestne, jednou pusou a pridajte pár povzbudivých slov ( Ahoj, ja teraz idem a poobede prídem. Maj sa pekne! ) a potom choďte. Zostaňte dôslední. Nikdy neutečte tajne! Ak máte pri rozlúčke sama slzy v očiach, mali by ste ich pred dieťaťom skryť. Inak môže nadobudnúť pocit, že škôlka musí byť niečo desivé a hrozné, keď plače aj mama. Ak je rozlúčka s mamou ráno problematická, často pomôže ak dieťa odvedie do škôlky otec alebo starí rodičia.
 • Neľakajte sa, keď dieťa prvé dni v škôlke plače. Ak sa postupne cez deň upokojí, normálne sa zapája do činností, je to v poriadku. Ak však každý deň vracia, v škôlke nekomunikuje, odmieta jesť a piť, zbystrite pozornosť a v prípade potreby sa poraďte so psychológom, Aj keď má vaše dieťa už 3 roky, neznamená to, že je stopercentne zrelé na vstup do MŠ. Možno potrebuje ešte nejaký ten polrok s mamou.
 • Nikdy dieťa za plač netrestajte, nekarhajte. Neprípustné sú slová typu: "Nehanbíš sa takto vyvádzať! Veď si už veľký!" alebo : "Okamžite prestaň plakať, lebo odídem a prídem po teba až večer!" Taktiež neútočte na jeho city, nevydierajte ho slovami: "Keď budeš plakať, maminke z toho pukne srdce." Rešpektujte individualitu svojho dieťaťa, jeho city a pocity. Pomôcť mu môžete tak, že budete zrkadliť jeho správanie: "Viem, že si smutný, že nebudeš cez deň so mnou, ale poobede prídem po teba a budeme sa hrať."
 • Dieťa môžete motivovať tak, že si vytvoríte malú nástenku a budete tam lepiť slniečka či kvietky za každý deň, keď v škôlke neplakalo,. Keď ich bude mať 10, vezmite ho do cukrárne, do kina a pod.
 • Uľahčite svojmu dieťaťu samostatné obliekanie a vyzliekanie, ktoré je nevyhnutné napr. pri cvičení alebo návšteve toalety, vhodným oblečením: pulóvre bez gombíkov, topánky na suchý zips, nohavice na gumičku, žiadne nohavice na traky alebo rifle s gombíkmi.
 • Udržiavajte intenzívny kontakt s učiteľkami. Informujete ich o dôležitých udalostiach v rodine ( smrť blízkej osoby, rozvod rodičov, narodenie súrodenca), ale aj o ochoreniach dieťaťa, jeho zvyklostiach, záľubách a pod.
 • V prvých týždňoch bude dieťa po príchode zo škôlky domov často unavené, plačlivé alebo preťažené mnohými podnetmi. Preto sa postarajte, aby malo dieťa popoludní pokoj.
 • A nezabudnite, urobte z prvého dňa v škôlke malú slávnosť. Nie je to predsa len taký " obyčajný deň." Ráno môžete dieťa budiť novou hračkou- kamarátom, ktorý s ním pôjde do škôlky, alebo mu po návrate domov pripravte obľúbený dezert. Na malú party môžu prísť i starí rodičia, ktorí sa novopečeného škôlkara s patričnou vážnosťou na všetko povypytujú a nezabudnú ho pochváliť, aký je šikovný a veľký a ako to krásne zvláda !

Ďalšia vhodná literatúra : R. Niesel, W. Griebel : Poprvé v mateřské škole,

B.Haefele, M. Wolf-Filsinger : Každý začátek v mateřské škole je těžký

Časopisy: Dieťa, Mama a ja

POTREBNÉ VECI DO MATERSKEJ ŠKOLY:
 • prezuvky, nie šľapky – prosíme označiť iniciálkami
 • vhodné oblečenie na pobyt v triede i vonku
 • náhradné veci na oblečenie vo vrecúšku zavesenom v šatni
 • gumáky označené iniciálkami – v šatni ( počas jarných a jesenných mesiacov)
 • pršiplášť označený iniciálkami ( počas jarných a jesenných mesiacov)
 • pohár s uškom na pitný režim, vhodný aj na čaj – nie mohutný a veľký, ľahko pre dieťa uchopujúci
 • pyžamo označené iniciálkami
 • posteľné prádlo s obliečkami označené iniciálkami ( veľkosť ako do detskej postieľky)
 • dievčatá hrebeň s iniciálkami
 • uterák malý s uškom označený menom,
 • fotografia rodiny s rozmermi cca 14 x 9 cm
 • rúško